(İST) İstanbul Atatürk Havaalanı Ulaşım

İstanbul Atatürk Havaalanı Ulaşım ve Transfer

Askeri amaçla 1912 yılında Yeşilköy'de açılan hava meydanı İstanbul'un ilk havaalanıdır. Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasının Chicago'da 1944 yılında imzalanmasının ardından buraya bir havalimanı yapılmasına karar verildi. 1947 yılında Westinghouse Electric International Company ve The IG White Engineering Corporation ile sözleşme imzalandı ve 1949 yılında başlayan inşaat 1953 yılında tamamlandı.

Hizmete açıldığı 01 Ağustos 1953 yılında ismi Yeşilköy Havalimanı oldu. İçinde bulunduğu dönemin teknolojisine göre uluslararası standartlarda pist (05/23), terminal, hangar ve diğer ekipmanlara sahipti. 1972 yılında hava ulaşımının gelişimine paralel olarak 45/3000 m. ebadında pistin (17/35) inşaatı tamamlandı.

Havaalanı Transfer ve Ulaşım

1971 yılında ortaya konulan master plan dahilinde 1983 yılında Dış Hatlar Terminali işletmeye açıldı. Bir çok tesis ve sistemin yapımını öngören plan sonucunda 1985 yılında Yeşilköy Havalimanı, bugünkü ismi olan İstanbul Atatürk Havalimanı adını aldı. 2000 yılında 20 milyon yolcu/yıl kapasiteli Dış Hatlar Terminali ve diğer üniteleriyle birlikte hizmet veren İstanbul Atatürk Havalimanı, hızla artan yolcu sayısı sebebiyle yeni bir genişletme ihtiyacı duymuş ve bugün 25,5 milyonu dış hat, 12,8 milyonu iç hat olmak üzere 38,2 milyon yolcu/İstanbul Atatürk Havalimanı IST - yıl kapasitesiyle hizmet verir hale gelmiştir.

İstanbul Atatürk Havalimanı'na ulaşım için rezervasyon yaptırmak ve transfer hizmeti satın almak istiyorsanız www.alantransfer.com ana sayfası üzerinden "Transfer Planlama" bölümünden ve ilerleyen adımlardan tüm işlemlerinizi güvenle ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Atatürk Havaalanı transferleri için lütfen tıklayınız.
Please click for Istanbul Sabiha Ataturk Airport transfers.