Transfer Planlama

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl rezervasyon yaptırabilirim ? 
Solda bulunan "Transfer Planlama" bölümünden rezervasyonunuzu kolaylıkla 3 dakika içerisinde yapabilirsiniz.
Dilerseniz +90 (216) 688 55 88 nolu telefondan Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. Online rezervasyon işlemini tamamladıktan sonra, info@alantransfer.com adresinden onay mesajı belirttiğiniz eposta adresine gelecektir.
Gerekli durumlarda, rezervasyon işlemi sırasında vermiş olduğunuz telefon numaranızdan Çağrı Merkezi yetkilisi tarafından aranabilirsiniz.

Rezervasyonumu nasıl öğreneceğim ? 
Rezervasyon teyidi, rezervasyon işleminden en fazla 10 dakika sonra sistem tarafından belirtmiş olduğunuz eposta adresine gönderilir. Seyahat bilgileriniz, araç ve şöför bilgileri, transferinizden 12 saat önce size sms, eposta veya telefonla bildirilir.

Tekerlekli sandalye ile transfer olabilir miyim ? 
Evet. Tekerlekli sandalye ile seyahat ediyorsanız lütfen sandalyenizin katlanabilir olup olmadiğını rezervasyon sırasında belirtmeniz yeterlidir.

Transfer aracını bulamazsam ne yapmam gerekir ? 
Çağrı merkezini aramanız veya size gönderilen araç kaptanını veya görevlisini aramanız yeterlidir.

Havaalanında veya alınacağım adreste ne kadar bekleyeceğim ? 
Alantransfer.com kişiye özel servis vermektedir. Siz beklemeden, aracınız, belirttiğiniz yer ve zamanda orada olması için tüm operasyon planlanmış olacaktır.

Eşyamı unutursam ne yapmalıyım ? 
Araçlarda unuttuğunuz eşyanız, belirteceğiniz adrese kargo ile ödemeli olarak gönderilir.

Bagaj için bilmem gerekenler ? 
Çuval, sandık, teneke kaplar, akıcı, yanıcı, kokucu, patlayıcı, radyoaktif, nükleer maddelerin ve silah taşınması kanunlar gereği yasaktır. Fazla bagaj bilgisinin rezervasyon esnasında bildirilmesi gerekmektedir. Bebek arabası, bisiklet, golf veya kayak gibi spor malzemelerini yine rezervasyon sırasında belirtmeniz gerekmektedir.

Uçak saatimde sefer iptali veya rötar olursa ne yapmalıyım ? 
Sefer iptali durumunda; rezervasyonunuzun yanmamasi için lütfen Çağrı Merkezimize bildiriniz. Rötar durumunda; 2 saati geçen rötarlı uçuslarda, transfer aracının bekleme zorunluluğu ortadan kalkar.

Rezervasyon iptal ya da değişiklik kuralları nelerdir ? 
Rezervasyonunuzu, transferden en geç 12 saat önce iptal veya değisiklik yapabilirsiniz. 12 saat öncesinde talep edilen iptaller için geri ödeme yapılmamaktadır.

Evcil hayvan götürebilir miyim ? 
Sorumluluk yolcuya ait olmak kaydıyla, özel kafeslerinde taşınabilir. Lütfen rezervasyon işlemi sırasında belirtmeyi unutmayınız.

Faturamı nasıl alacağım ? 
Faturanız belirtmiş olduğunuz fatura adresinize posta veya email olarak gönderilecektir.

Transferim sigortalı mıdır ? 
Evet. Alantransfer.com Alan Transfer Taşımacılık Turizm Ltd. Şti., Turistik Taşımacılık Hizmetleri A1 ve D2 Belgelerine sahiptir. Tüm araçlar zorunlu kaza ve koltuk sigortasına sahiptir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından ticari araçlara verilen yetki belgeleri dışında "Turizm Ulaşım Hizmetleri" verilemez.

Subscribe to our newsletter

* indicates required
Clients